Aparat EKG String Opus 1

Elektrokardiograf String OPUS to światowa innowacja w dziedzinie medycyny. Spośród innych elektrokardiografów obecnych na rynku wyróżniają go: możliwość wydruku wyników zapisu EKG na dowolnej drukarce, komfort pracy, najwyższy standard bezpieczeństwa danych wraz z możliwością korzystania z nich poprzez dysk w sieci szpitalnej, a także możliwość dożywotniej aktualizacji oprogramowania rozszerzająca funkcjonalność elektrokardiografu.

Wygląd i obsługa aparatu String Opus

Osoby ceniące dobry design pokochają elektrokardiograf String OPUS 1 za jego wygląd, pozwalający spójnie zaaranżować wnętrze gabinetu. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: czarna i biała. Elektrokardiograf String OPUS 1 nie tylko cieszy oko, ale jest prosty w obsłudze dzięki przyjaznemu użytkownikowi interfejsowi oraz dużemu ekranowi dotykowemu z wirtualną klawiaturą alfanumeryczną. 10-calowy ekran (LCD IPS HD 10,1”) o wysokiej rozdzielczości (1280 x 800 px) umożliwia jednoczesne monitorowanie wszystkich 12 odprowadzeń. Wyświetlacz zastosowany w urządzeniu to wysokiej jakości dotykowy panel pojemnościowy, odporny na kurz i zarysowania, a przy tym pozwalający na płynne sterowanie urządzeniem. Osoby, które wolą pracę z pełnoekranowym wyświetlaczem, mogą podłączyć poprzez port HDMI monitor lub telewizor (pod warunkiem, że mają port HDMI). Dodatkowy komfort pracy daje możliwość bezprzewodowego korzystania z myszki i klawiatury (Bluetooth). 12-kanałowy aparat EKG String Opus 1 oferuje niezwykłą precyzję zapisu dzięki wysokiej częstotliwości próbkowania: do 16 000 Hz/kanał, a na życzenie nawet do 32 000 Hz/kanał, przy 24-bitowym przetworniku analogowo-cyfrowym.

 

Najlepszy wybór w dobie telemedycyny

Nieoceniona z punktu widzenia telemedycyny i ratowania życia ludzkiego jest możliwość przesłania badania przez Internet na inne urządzenia, w tym aparat EKG, i wydrukowania go na nim. Sprawia to, że zapis z elektrokardiografu String Opus 1 wykonany np. w przychodni przez pielęgniarkę może obejrzeć i przeanalizować kardiolog w dowolnej części świata, jeśli na miejscu brakuje specjalisty lub ze względów epidemiologicznych nie może tam dotrzeć.

Kiedy badanie EKG wykonuje ratownik medyczny w trakcie transportu niestabilnego chorego do szpitala, zaś lekarze na SOR od razu analizują i interpretują zapis, zyskują czas na przygotowanie się do udzielenia pacjentowi pomocy. Np. w przypadku zawału serca EKG trzeba wykonać do 10 minut od pierwszego kontaktu z pacjentem, aby móc uchwycić pełną dynamikę zmian w EKG i szybciej postawić właściwe rozpoznanie, a co za tym idzie – bezzwłocznie wdrożyć skuteczne leczenie i zahamować postęp martwicy mięśnia sercowego.

Ogromne znaczenie w czasie pandemii ma łączność nie tylko przez Internet, ale również przez Wi-Fi. Dzięki niej można skonfigurować każdą drukarkę dostępną w sieci Wi-Fi i dzięki temu wykonując badanie EKG przy łóżku pacjenta nie trzeba zabierać do jego sali wózka z drukarką. Wyniki badania wydrukują się w bezpiecznej strefie w pokoju lekarskim – lekarze nie muszą wchodzić do strefy skażonej, by odczytać wynik.

Aparaty String OPUS 1 można ze sobą spinać w wewnętrzną sieć obejmującą cały, niejednokrotnie wielopiętrowy budynek. Jest to rozwiązanie przydatne na co dzień i bezcenne w dobie pandemii lub w szpitalach zakaźnych, ponieważ pozwala wykonać badanie na jednym piętrze i wydrukować wynik na całkiem innym piętrze, poza strefą skażoną.

 

Podstawowa funkcjonalność

Badanie EKG można wykonywać w trybie automatycznym lub manualnym. Długość zapisu EKG można ustawić w przedziale między 6 s a 40 minut. Do wyboru jest kilka opcji prędkości zapisu EKG: 5; 10; 25; 50 i 100 mm/s i czułości (cecha): 2,5; 5; 10; 20; (mm/mV).

 

Eliminacja zakłóceń w badaniu EKG

Innowacyjna bezstopniowa regulacja filtrów zakłóceń pozwala dopasować je dokładnie do aktualnych potrzeb:

  • filtr zakłóceń sieciowych (Hz): 50/60 Hz
  • filtr zakłóceń mięśniowych (Hz): 20, 25, 30, 35, 40, 45 Hz
  • filtr linii izoelektrycznej (Hz): od 0.05 do 1.5 Hz

Aparat w pełnym zakresie wykrywa piki stymulatora serca i oznacza je we właściwy sposób.

 

Przesyłanie danych w badaniu EKG

Aparat EKG String Opus to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych placówek medycznych. Dzięki możliwości podłączenia do lokalnej sieci komputerowej może zostać zintegrowany z systemem szpitalnym, co ułatwia przesyłanie i archiwizację danych przy zachowaniu najwyższych standardów ich bezpieczeństwa. Eksport lub import danych odbywa się w standardzie HL7, DICOM, w systemach PACS, RIS oraz HIS obsługujących pliki w formacie PDF, XML lub SCP.

Standard HL7 zatwierdzony przez organizację ANSI (Amerykański Narodowy Instytut Normalizacji) i stosowany w światowej informatyce medycznej od ponad 10 lat, został zaimplementowany w wielu innych krajach, również w Polsce. Z kolei DICOM jest międzynarodowym standardem służącym ujednoliceniu wymiany i interpretacji obrazowych danych medycznych. Elektrokardiograf pozwala również płynnie i bezpiecznie przesyłać wyniki badań do chmury , na urządzenia obecne w sieci szpitalnej (przez Wi-Fi), a także przez Internet.

 

Archiwizacja danych w badaniu EKG

Aparat EKG String Opus wyposażony jest w twardy dysk o dużej pojemności, z którego można bezprzewodowo eksportować badania w wielu formatach (np. pdf, xml, scp) na serwer placówki medycznej HIS lub chmurę CardioCLOUD. Na dysku można zapisać nawet 100 000 badań. Ponadto aparat ma wbudowany port na dodatkową pamięć (kartę SD).

Co niezwykle przydatne, pamięć wewnętrzna aparatu może być zmapowana na serwerze jako oddzielny twardy dysk. Zapewnia to łatwy i szybki dostęp z sieci szpitalnej: można oglądać i drukować pliki z każdego komputera obecnego w sieci. Takie rozwiązanie Aparat EKG String Opus oferuje jako jeden z nielicznych echokardiografów na rynku.

 

Bezpieczeństwo danych – najwyższy standard

Dane wrażliwe są zaszyfrowane poza oprogramowainem aparatu EKG. Wszelkie informacje dotyczące pacjentów i zapisy badań zostały strukturalnie oddzielone od oprogramowania i nie są przechowywane w pamięci wewnętrznej razem z częścią softwerową oraz są zabezpieczone algorytmem szyfrującym ustanowionym wyłącznie przez placówkę medyczną. Nikt poza pracownikami szpitala nie jest w stanie tych danych rozkodować.

W praktyce oznacza to, że nigdy, nawet w razie przekazania aparatu do serwisu, do danych nie ma dostępu nikt poza uprawnionymi pracownikami szpitala.

Dzięki pracy w standardzie HL7, PACS i DICOM elektrokardiograf łączy się i wymienia dane bezpośrednio z platformą medyczną. Dostęp do danych można spersonalizować: lekarze, podobnie jak pielęgniarki, otrzymują w szpitalu indywidualny login i hasło. Określa się przy tym zakres możliwego dostępu do konkretnych rodzajów danych dla poszczególnych osób.

W przypadku serwisowania aparatu pracownicy zewnęrznych firm realizujących zlecenie naprawy poza placówką medyczną nie ma żadnego kontaktu z danymi wrażliwymi i zapisanymi w pamięci elektrokardiografu badaniami elektrokardiograficznymi. Aby umożliwić placówce medycznej nieprzerwane funkcjonowanie, na czas serwisowania dostarcza się jej "czysty" echokardiograf zastępczy bez jakichkolwiek danych. Uprawniony do dostępu pracownik szpitala może sam zreplikować dane z uszkodzonego aparatu na nowy aparat tj. skopiować je na aparat zastępczy.

Dodatkową zaletą personalizacji dostępu i posiadania indywidualnego profilu jest możliwość korzystania z ustawionych przez siebie opcji, np. dotyczących wyglądu menu, podczas pracy z dowolnym aparatem String Opus 1. Przed utratą danych chroni systematyczny backup bazy danych.

 

Doskonała łączność z innymi urządzeniami

  • interfejs pozwala korzystać z sieci Wi-Fi i/lub LAN, a Bluetooth umożliwia bezprzewodową pracę z myszką i klawiaturą
  • poprzez port HDMI można podłączyć pełnoekranowy monitor FULL HD (lub telewizor)
  • 3 porty USB dają możliwość jednoczesnego korzystania np. z drukarki zewnętrznej, komputera osobistego i pendrive’a
  • możliwe jest korzystanie z drukarek sieciowych obecnych w sieci LAN, podłączenie drukarki przez WiFi lub bezpośrednio przez port USB, a także wydruk na innym elektrokardiografie przez Internet.

 

Drukowanie badań ekg

Urządzenie posiada wbudowaną drukarkę termiczną obsługującą wiele dostępnych formatów papieru do EKG. Podstawowy format papieru EKG do rolki to: 210 mm x 25 m, można też przystosować aparat do druku na papierze o wymiarach 112 mm x 25 m. Zamiast rolki można użyć papieru 210 x 150 mm na składance (pełny wydruk A4 na 2 listkach) 200 arkuszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posługiwać się również np. laserową drukarką zewnętrzną dostępną w szpitalu na nawet na innym oddziale. Podłącza się ją kablem USB, poprzez sieć LAN (wewnętrzna sieć komputerowa) lub bezprzewodowo poprzez WiFi. Drukować można odprowadzenia w następujących konfiguracjach: 1x12, 2x6 + 1, 4x3 + 1

Innowacyjnością w skali światowej jest opcja drukowania badania ekg wykonana na jednym aparacie i wydrukowania na innym dostępnym w wewnętrznej sieci zespolonyh aparatów ekg. Jak to działa? Możesz wykonać badanie ekg na aparacie ekg String Opus w szpitalu w Warszawie, a wydrukować je w szpitalu np. w Krakowie, bo tam jest najlepszy w tym momencie specjalista od analizy ekg w kraju.

 

Rozszerzona funkcjonalność – test wysiłkowy

Aparat EKG String Opus można wykorzystać do przeprowadzeniu elektrokardiograficznego testu wysiłkowego, łącząc go z zewnętrznym urządzeniem przeznaczonym do wykonywania próby wysiłkowej – bieżnią lub cykloergometrem rowerowym. Na życzenie można dodać do analizy wyliczanie wartości interwału QTcF wg algorytmu Louisa Sigurda Fridericiiego.

Wymiary i zasilanie

Obudowę aparatu wykonano z wytrzymałych materiałów.

  • Wymiary urządzenia to: 343 x 295 x 170 mm
  • Waga: maksymalnie 3,7 kg (z baterią) 
  • Zasilanie sieciowe: 100 V do 250 V przy częstotliwości 50/60 Hz, zasilanie bateryjne: bateria Li-Ion
  • Czas pracy na baterii: do 8h
Standardowe wyposażenie
  • Aparat EKG Opus 1
  • Kabel EKG 12-odprowadzeniowy
  • Elektrody przedsercowe - 6 sztuk
  • Elektrody kończynowe – 4 sztuki
  • Rolka papieru termoczułego 210 mm x 25 m
  • Kabel zasilania sieciowego
  • Instrukcja obsługi
  • Karta gwarancyjna
Wsparcie producenta

Producent elektrokardiografu String Opus oferuje możliwość zamawiania materiałów eksploatacyjnych bezpośrednio z aparatu EKG w sklepie z akcesoriami do aparatu (Order Point). Sam aparat zaś można zakupić w sklepie medycznym Kredos.

Z kolei wbudowany moduł Online assistant pozwala na diagnostykę i wsparcie techniczne bez konieczności przekazywania aparatu do serwisu. Wyjątkowa na rynku jest dożywotnia aktualizacja sytemu. W ramach Online assistant można wybrać opcję automatycznej aktualizacji oprogramowania – a dzięki temu otrzymywać najnowsze funkcje, bardziej rozbudowaną analizę itp. Producent udziela 24-miesięcznej gwarancji. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość otrzymania gwarancji dożywotniej.

© 2025 elektrokardiograf.com.pl.

Elektrokardiografy. Urządzenia do EKG. Sprzęt diagnostyczny do obrazowania pracy serca.