Dzięki defibrylatorom AED możliwe jest uratowanie czyjegoś życia. Dlatego też te urządzenia, są tak cenione na rynku medycznym i ich ilość wypełnia coraz większą przestrzeń publiczną. Oprócz decyzji o zakupie sprzętu, kluczowe znaczenie ma serwis urządzeń medycznych, w tym przypadku właśnie defibrylatorów.  Zgodnie z zaleceniem producenta, musi być wykonywany pod okiem inżynierów serwisu sprzętu medycznego. 

Elektrokardiograf String OPUS to światowa innowacja w dziedzinie medycyny. Spośród innych elektrokardiografów obecnych na rynku wyróżniają go: możliwość wydruku wyników zapisu EKG na dowolnej drukarce, komfort pracy, najwyższy standard bezpieczeństwa danych wraz z możliwością korzystania z nich poprzez dysk w sieci szpitalnej, a także możliwość dożywotniej aktualizacji oprogramowania rozszerzająca funkcjonalność elektrokardiografu.

Niezwykle wydajna pompa, która każdego dnia wykonuje bardzo ciężką pracę, to właśnie nasze serce. W ciągu każdej godziny przetacza ona blisko 350 litrów krwi. W przeciągu życia człowieka ilość uderzeń serca wynosi przeciętnie blisko 3,5 miliarda razy. Nie może się zatrzymać, nie może zrobić sobie przerwy. Musi pracować nieprzerwanie, dopóki trwać ma życie.

Niedługo po stworzeniu przez Einhovena w 1903 r. pierwszego elektrokardiogramu, zapoczątkowano próby zapisywania EKG u różnych gatunków zwierząt, także u bydła i zwierząt domowych. Tak więc, historia rozwoju tego kierunku badań w weterynarii liczy już wiele Iat. Jak i kiedy powinno wykonywać się badania u zwierząt?

Arytmia nadkomorowa  to ciąg zaburzeń rytmu serca, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pracy serca. Wymagają one natychmiastowego leczenia, aby nie doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są przyczyny występowania arytmii nadkomorowej? Jakie objawy sugerują że to właśniearytmia? I co istotne - jak leczyć poszczególne jej rodzaje? Tym wszystkim zajmiemy się dokładniej w poniższym artykule.

Pulsoksymetr to coraz bardziej powszechne urządzenie medyczne. Głośno zrobiło się o nim zwłaszcza w kontekście pandemii wirusa SARS- CoV-2. Ten niewielki sprzęt pokazuje, jaka powinna być saturacja. Odpowiedni poziom natlenowania krwi jest bardzo ważny dla każdego. Kto jednak ma dodatkowe powody, by koniecznie mieć pulsoksymetr w domu?

Aparat EKG Grey v.07.305P
Aparat EKG Grey v.07.305P

Poszukując nowoczesnego, zaawansownego technicznie sprzętu EKG, z całą pewnością ten okaże się być doskonałym wyborem. Został stworzony na potrzeby placówek medycznych, jako urządzenie do diagnostyki chorób serca. To funkcjonalny sprzęt, gwarantujący dokładność, szybką obsługę i bezpieczeństwo samego pomiaru. Jego największą zaletą jest wbudowany pulsoksymetr, co sprawia, że jednocześnie można wykonać EKG serca oraz badanie saturacji krwi. 

Aparat ekg Aspel AsCard Orange
Aparat ekg Aspel AsCard Orange

Stawiając na niezawodny aparat EKG, z całą pewnością niezawodnym i sprawdzonym rozwiązaniem, okaże się być model Aspel AsCard Orange. Jest on doskonałym sprzętem, skierowanym do wszystkich placówek medycznych. Ta nowoczesna technologia sprawia, że tak idealnie radzi on sobie podczas najbardziej nawet zaawansowanych badań EKG, wykrywając wszelkie nieprawidłowości. W przypadku diagnostyki chorób serca, jak również i nadzorowania postępów leczenia, ten stanowi doskonały wybór dla wszystkich, nawet najbardziej wymagających klientów.

Aparat Ekg AsCard Green v.06.101
Aparat Ekg AsCard Green v.06.101

Niezawodne urządzenie medyczne, które sprawdza się doskonale w szpitalach i gabinetach lekarskich, oferując najwyższą jakość badania i prostą obsługę wraz z dokładnym pomiarem. Aparat EKG ACard Green v.06.101, to sprzęt ceniony w świecie medycznym, który posiada pełny zakres 12 odprowadzeń i moduł automatycznej analizy i interpretacji.  Stanowi on doskonałe rozwiązanie do użytku, zarówno dla dorosłych, jak również i dzieci, pozwalając wykryć wszelkie nieprawidłowości pracy serca. 

Aparat Aspel AsCard Grey v.07.325
Aparaty EKG Aspel

Aparaty EKG marki Aspel cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku. Wykorzystywane są one na potrzeby szpitali, przychodni, domów opieki i innych placówek medycznych. Cechuje je niezawodność, solidność, dokładność, a nade wszystko i atrakcyjna cena. W ofercie sprzedażowej sklepu medycznego Kredos, znaleźć można wiele godnych uwagi modeli tego właśnie producenta.

Tachykardia i bradykardia w EKG
Tachykardia (inaczej częstoskurcz) to rytm serca przekraczający 100 uderzeń na minutę, a w bradykardii serce kurczy się rzadziej niż 60 razy na minutę. Oba stany mogą być prawidłowe, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im niepokojące objawy. Mogą też być spowodowane chorobą serca lub zaburzeniami ogólnoustrojowymi. Arytmie serca można wykryć wykonując badanie ekg.

Hiperkaliemia w EKG
Hiperkaliemią (hiperkalemią, hiperpotasemią) nazywamy zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, w którym stężenie jonów potasu (K+) w surowicy przekracza 5,2 mmol/l. Jej pierwszym objawem mogą być osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia rytmu serca. Najpoważniejszym skutkiem hiperkaliemii jest toksyczny wpływ na serce, który może się przejawiać nawet migotaniem komór szybko prowadzącym do śmierci. Natomiast do najczęstszych przyczyn tego groźnego dla życia zaburzenia należą: przyjmowanie leków zmniejszających wydalanie potasu z moczem oraz przewlekła choroba nerek.

EKG a ciąża
Podczas ciąży serce tłoczy o 35–40% większą ilość krwi niż przeciętnie, a więc podlega znacznie większym przeciążeniom. Dzięki naturalnej adaptacji organizmu do tych zmian większość kobiet skarży się jedynie na niewielkie lub umiarkowane zmęczenie. Jeśli jednak pojawiają się kołatania serca, ból w klatce piersiowej, nasilone zmęczenie lub obrzęki, można podejrzewać chorobę serca, którą należy potwierdzić lub wykluczyć w badaniu EKG.

Rodzaje zawałów ze względu na lokalizację uszkodzenia i ich cechy w EKG
Czym jest zawał i jakie działania są kluczowe przy jego podejrzeniu? Zastanówmy się jakie znaczenie ma szybkie wykonanie badania EKG i czy dzięki niemu można rozpoznać zawał? W tym artykule przedstawimy również rodzaje zawałów z uwzględnieniem umiejscowienia obszaru martwicy i charakterystyczne dla nich zmiany w EKG.

Częstoskurcz nadkomorowy - czym jest?
Jednym z zaburzeń rytmu serca jest częstoskurcz nadkomorowy. To rodzaj arytmii charakteryzujący się nieprawidłowym rytmem pracy serca. Jego częstotliwość wynosi powyżej 100 uderzeń/min. Czym jest, jak go rozpoznać i jakie są rodzaje częstoskurczów? O tym wszystkim w tekście poniżej.

Częstoskurcz komorowy
Częstoskurcz komorowy to zaburzenie rytmu serca, w którym występują trzy lub więcej następujące po sobie kolejno pobudzenia pochodzące z komór, o częstotliwości ≥100/min. Najczęściej, bo aż w 90%, występuje u osób z niewydolnością serca wywołaną np. niedokrwieniem czy przerostem jam serca. Jednak częstoskurcz komorowy stwierdza się też u około 10% osób bez strukturalnej choroby serca.

Holter EKG
EKG metodą Holtera to długotrwały (24-godzinny lub dłuższy) zapis elektrycznej czynności serca. Umożliwia rejestrację rzadko pojawiających się zaburzeń rytmu i przewodnictwa, których na ogół nie udaje się wychwycić w trwającym 5 minut EKG spoczynkowym. Służy też ocenie zaburzeń ukrwienia mięśnia sercowego, a u pacjentów z rozrusznikiem serca pozwala sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Podpowiadamy jak przygotować się do badania i na co zwrócić uwagę.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi, nazywane tętniczym, to siła, z jaką krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Jego wysokość uzależniona jest od wielu elementów, w tym między innymi od siły skurczu mięśnia sercowego, od elastyczności naczyń czy od ich średnicy. Za wysokość ciśnienia odpowiada między innymi układ nerwowo - hormonalny. Jak obniżyć ciśnienie? Co jest najepsze na obniżenie ciśnienia?

Trzepotanie przedsionków
Trzepotanie przedsionków jest częstym zaburzeniem rytmu serca, spotykanym wśród 10% osób z częstoskurczami nadkomorowymi. Najskuteczniejszym sposobem leczenia trzepotania przedsionków jest ablacja, czyli uszkodzenie ogniska nadającego sercu niewłaściwy rytm. W razie niepowodzenia ablacji stosuje się leki antyarytmiczne lub łączy obie metody. 

Zaburzenia tętna - czyli jak poradzić sobie z nieprawidłowym wynikiem?
Tętno, określane inaczej jako puls, to rytmiczny ruch ściany tętnicy, który wyczuwalny jest przez opuszki palców w okolicach tętnic powierzchniowych. Jakie jest prawidłowe tętno? Co może zaburzać ten czynnik i od czego jest on zależny? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.