Jaki elektrokardiograf wybrać?

Wybór elektrokardiografu ma niebywale duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi jego użytkowanie i zastosowanie. Aparat EKG jest jednym z niezbędnych sprzętów medycznych, które wykorzystywane są w diagnostyce chorób serca. Tak ważne i istotne jest to, aby wybrać dobry i sprawdzony sprzęt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czym jest elektrokardiograf?

Elektrokardiograf, każdemu dobrze znany jako aparat EKG, jest to urządzenie służące do wykrywania zaburzeń rytmu serca, poprzez monitorowanie jego skurczów. Jak bowiem wiadomo, takie skurcze związane są z emitowaniem prądu czynnościowego serca, a właśnie elektrokardiograf EKG ten przepływ prądu sprawdza i na jego podstawie może potwierdzić lub wykluczyć obecność konkretnych chorób. Poprzez EKG serca istnieje możliwość wykrycia zaburzeń rytmu, niedokrwienia czy nawet zawału serca. W kwestii diagnostyki, jest to najlepszy i jednocześnie najbardziej popularny sprzęt, który daje możliwość otrzymania wyniku już po kilku minutach, po wykonaniu badania. 

 

Aparaty EKG przenośne i stacjonarne

Główny podział dotyczący aparatów EKG, dzieli je na stacjonarne i przenośne. Te pierwsze mają większe gabaryty i jak sama nazwa mówi, znajdują się w jednym miejscu. Na pewno minusem jest brak możliwości przenoszenia ich, jednak te sprzęty medyczne są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, bowiem posiadają one szereg dodatkowych funkcji i możliwości. Aparaty EKG do pracy stacjonarnej wykorzystywane są przede w szpitalach i innych placówkach medycznych. Aparaty EKG przenośne wykorzystywane są częściej przez karetki pogotowia czy na własny użytek, ale i na oddziałach szpitalnych sprawdzają się także doskonale. Ponadto wyróżnia się holtery EKG, które także pełnią funkcję aparatów przenośnych, jednak te montowane są za pomocą elektrod i urządzenia do ciała pacjenta na 24 - godziny, monitorując pracę serca w każdej sytuacji. 

mezczyzna z holterem 

Liczba kanałów w aparatach EKG

Bez wątpienia liczba kanałów ma ogromne znaczenie, jeśli w grę wchodzi praktyczność elektrokardiogramów. Wyróżnić można EKG 1, 3, 6  odprowadzeniowe i 12 odprowadzeniowe. Te drugie zawierają dodatkowe odprowadzenia przedsercowe, dzięki czemu można uzyskać zdecydowanie więcej informacji. 

 

Pamięć w aparacie EKG

Z całą pewnością bardzo duże znaczenie ma także i sama pamięć urządzenia. W zależności bowiem od tego, w jakim miejscu ma on być zastosowany, taki też model można wybrać. W jednym przypadku sprawdzi się taka, w której można dokonać 50 badań w pamięci, w innym przypadku lepszym rozwiązaniem okaże się być taki sprzęt, który daje możliwość zapisu aż 1000 badań. Co więcej, niektóre z dostępnych na rynku modeli mają dodatkowo funkcję rozbudowy pamięci.

 

Ekran w aparacie EKG

Bardzo istotne znaczenie w przypadku aparatu EKG ma sam ekran. Dawniej, większość aparatów posiadała tak zwane ekrany rezystancyjne. Te jednak wymagały mocnego docisku, co znacząco utrudniało pracę i powodowało dyskomfort. Chcąc znaleźć więc lepsze rozwiązania, stworzono elektrokardiografy z ekranami pojemnościowymi, które dziś działają tak samo, jak te używane w smartfonach, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki nim wszystko odbywa się szybko i prosto. Sam ekran jest bardzo czuły i wychwytuje nawet delikatne dotknięcie danego miejsca palcem. Wybierając aparat EKG, na pewno na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem gwarantuje ona maksymalny komfort korzystania z takiego sprzętu medycznego. 

 

Współpraca elektrokardiografów z oprogramowaniem szpitalnym

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jaką na pewno należy mieć na uwadze, to współpraca urządzeń EKG serca z oprogramowaniem medycznym. Dzięki takiej możliwości, obsługa ich jest dużo bardziej prosta, a praca lekarzy zdecydowanie bardziej komfortowa i skuteczna. Transmisja komunikacji między sprzętami w placówkach medycznych, występować może w trzech formach:

  • HL7 - Health Level Seven - jest to standard cyfrowej wymiany informacji w środowisku medycznym. Jej zadaniem jest przede wszystkim stawianie na rozwój standardów elektronicznej wymiany danych między systemami, jakie wykorzystywane są w środowisku medycznym  i ochronie zdrowia. Do najważniejszych funkcji tego systemu zalicza się między innymi: dostęp do danych, pobieranie i przesyłanie danych, a także pobieranie wyników i dokonywanie na ich podstawie obserwacji klinicznych. 
  • Dicom - Digital Imaging and Communications on Medicine - jest to norma opracowana przez ACR, której celem jest ujednolicenie wymiany, jak również i interpretacji danych medycznych, które związane są z obrazami diagnostycznymi w medycynie. W sposób szczególny rozwiązanie to sprawdza się przy takich badaniach, jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna, cyfrowa angiografia substrakcyjna czy też radiografia cyfrowa. 
  • PACS - Picture Archiving and Communication System - jest to system archiwizacji obrazu i komunikacji, który stanowi technologię przetwarzania obrazów medycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie ma potrzeby ręcznego archiwizowania danych. Taki system daje możliwość dotarcia szybko do pożądanych obrazów, co znacząco ułatwia pracę wielu lekarzom. W sposób szczególny rozwiązanie to wykorzystywane jest przez pracownie USG i RTG.

Dzięki współpracy aparatów EKG z urządzeniami w placówkach medycznych, nie ma problemu z przesłaniem obrazów czy wyników badań od razu na maila, bez potrzeby opuszczania oddziału. Jest to szczególnie ważne dziś, w dobie koronawirusa, gdzie ruch między oddziałami powinien być znacząco ograniczony. Wykonując badanie EKG, czy to w gabinecie czy w karetce pogotowia, niemal od razu można przesłać je do lekarza. Wystarczy tylko wykorzystać w tym celu drukarkę WiFi, by w danej chwili wynik wydrukował się w konkretnym gabinecie, w danym miejscu, w szpitalu. 

 lekarz oglada ekg w szpitalu

Dodatkowe funkcje w aparatach EKG

Sięgając po nowoczesne aparaty EKG, te posiadają ponadto dodatkowe funkcje, dzięki którym oprócz samego badania czynności elektrycznej serca, można również i dokonać dodatkowych badań. Na uznanie zasługują na pewno aparaty EKG z pulsoksymetrem, dzięki którym automatycznie można także sprawdzić saturację krwi, jak również i aparaty EKG ze spirometrem, badając przy tym pracę układu oddechowego, mierząc objętość oraz pojemność płuc i przepływ powietrza w płucach i oskrzelach. 

 

Aparat EKG - kupić nowy czy używany?

Z całą pewnością bardzo duże znaczenie ma to, czy kupić urządzenie EKG serca nowe czy może używane. Odpowiedź jest prosta, zdecydowanie lepszym wyborem jest nowy produkt, bowiem każdy kolejny model posiada nowe funkcje i możliwości, dzięki którym można w pełni wykorzystać potencjał takich elektrokardiografów. Nowy jest droższy, ale posiada on gwarancję, daje pewność dokonywania właściwych pomiarów, a do tego posiada liczne udogodnienia, jakich z pewnością starsze modele nie posiadają. Przeglądając ofertę, jaką przygotował sklep medyczny Kredos, ta z całą pewnością jest w stanie zadowolić wszystkich, nawet najbardziej wymagających odbiorców. Wśród dostępnych produktów wybrać można między innymi producentów: Aspel, m4medical, medical ECONET czy też String. 

© 2024 elektrokardiograf.com.pl.

Elektrokardiografy. Urządzenia do EKG. Sprzęt diagnostyczny do obrazowania pracy serca.